Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Filter products
Discount
Bag Strap Pink Leo
Bag Strap Pink Leo

🐾 Description: The bag strap from Cocopup London is the ideal addition to your dog walking bag—practical, versatile to style, and elegant all at once. Whether for your daily stroll or as an interchangeable strap for a brand-new look: with this strap, you stay flexible on the go and effortlessly bring a fresh, stylish vibe to your walking outfit. The strap's length can be individually adjusted, and its robust nylon material offers maximum carrying comfort—whether worn as a classic shoulder strap or across the body as a crossbody strap.🐾 Product Highlights:Interchangeable shoulder strap for Cocopup dog walking bagsFeatures a stylish, eye-catching pink leopard print patternFully adjustable length: approx. 80 – 135 cmWidth: 4 cmMaterial: High-quality nylon—robust, lightweight, and easy to cleanHeavy-duty carabiner clips for quick and easy attachment to your bagIdeal for mixing, matching, or swapping to create your own individual look🐾 Care Instructions: Clean by hand using warm water. Not suitable for the tumble dryer—simply allow to air dry.🐾 Manufacturer: Cocopup LondonUnit 12, Nimrod, De Havilland Way, Witney, OX29 0YG, UKEmail: hello@cocopuplondon.com🐾 Distributor: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x Bag Strap Pink Leo (strap only; decorations, walking bags, or treat pouches are not included)

Sale price: €11.99 Regular price: €14.99 (20.01% saved)
Custom Halloween & Autumn Mason Jar Mug with Straw approx. 400ml
Custom Halloween & Autumn Mason Jar Mug with Straw approx. 400ml

🐾 Description: ✨ Mason Jar Mug with Straw—Halloween & Autumn Editions ✨Whether it's a pumpkin party, a cozy autumn evening, or a spooky Halloween special—our nostalgic glass mug sets the perfect mood! Originally invented over a century ago as a traditional canning jar, it is today a highly stylish companion for your favorite drinks—and now available in exclusive autumn and Halloween designs.Equipped with a sturdy metal screw-on lid and a colorful drinking straw, your glass becomes a true eye-catcher—whether at a Halloween costume party, relaxing on the sofa with a warm Pumpkin Spice Latte, or enjoying a cozy cup of tea at your office desk.And best of all: Choose your favorite design—from cute pumpkins to spooky ghosts—and add a custom personalization like a name or a slogan upon request. This guarantees your mug becomes a completely unique masterpiece!🐾 Product details:Traditional Mason Jar mug with metal screw lid & reusable strawFeaturing exclusive Halloween & Autumn designs (fully customizable & personalizable)Elegant frosted / satin surface finishCapacity: approx. 400 mlDimensions: Height 130 mm, Diameter 76 mmSuitable for both hot & cold beverages (please note: no thermal insulation effect)👉 Perfect for rich hot chocolate, Pumpkin Spice Latte, fresh lemonade, or spooky party cocktails—your absolute must-have for autumn & Halloween! 🎃👻🍁🖐️🫧 Care Instructions: Hand wash recommended—NOT dishwasher safe.🐾 Product Highlights:Premium customizable seasonal drinking mug featuring an elegant, frosted satin surface coatingFestive autumn & spooky Halloween designs—perfect for showcasing pumpkins, ghosts, and cozy seasonal graphicsInfinite personalization options—add custom names, unique slogans, or memorable dates for a one-of-a-kind giftSmart spill-resistant design—comes with a secure metal screw-on lid and a colorful, matching drinking strawUltimate seasonal companion—perfectly suited for a warm Pumpkin Spice Latte, hot cocoa, or spooky party cocktailsAuthentic local craftsmanship—proudly customized and uniquely finished by Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbR🐾 Specifications & Material: High-grade frosted glass body, metal screw lid with straw opening, durable drinking straw, capacity approx. 400 ml🐾 Manufacturer: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x Custom Halloween & Autumn Mason Jar Mug with Straw approx. 400ml according to your design specifications (contents and decorations are not included)

Regular price: €12.99
Discount
Custom Personalized Cotton Drawstring Backpack
Custom Personalized Cotton Drawstring Backpack

🐾 Description: Custom Drawstring Backpack—handcrafted everyday cotton gym bag tailored entirely to your personal styleAre you searching for a fresh, reliable backpack that looks exactly the way you have always envisioned it? Then our fully customizable drawstring backpacks are the perfect match for you. You can select your absolute favorite base shade from a beautiful array of colorways (Pastel Pink, Pastel Mint, Pastel Blue, Natural, and Black) and combine it with our vast selection of custom print layouts and vibrant graphic colors to create a true, daily masterpiece.Whether you use it for training gear, a city stroll, or carrying your dog's favorite snacks and toys during your weekend walking loops—this lightweight bag combines casual lifestyle comfort with eco-friendly durability.🐾 Important Ordering Note: Please note that our Black backpacks come equipped with either black or white drawstring cords (straps) depending on current workshop stock—the specific cord color for the black model cannot be freely selected.💡 Product Specifications & Dimensions:Type: Premium classic drawstring backpack / gym bag (Turnbeutel)Straps: Robust, heavy-duty woven drawstring closuresVolume Capacity: Approx. 12 liters—wonderfully spacious yet compactFlat Dimensions: Approx. 37 x 46 cmMaterial Composition: 100% pure premium cotton💡 Care & Maintenance Instructions: To permanently protect the vibrant colors and the intricate details of your custom custom print layout, we recommend washing the bag inside out at a gentle cycle or hand washing. Avoid harsh wringing and do not iron directly over the personalized graphic print.💡 100% Handcrafted Love: Inside our local Paw Store Manufaktur, every single product is printed and finished entirely by hand, with pure love, and individually tailored 100% just for you. No item ever leaves our workshop without passing a rigorous, thorough quality control inspection. Due to the authentic nature of manual craftsmanship, minor unique imperfections or slight structural deviations from the product images may naturally occur. Proudly made in Germany.🐾 Product Highlights:Premium bespoke cotton drawstring backpack—fully personalizable with your choice of base colors, graphic prints, and custom text layouts100% Pure eco-friendly cotton fabric—woven from heavy-duty, breathable, and robust canvas material for sustainable daily usageSpacious 12-liter storage capacity—perfectly dimensioned at 37 x 46 cm to easily pack everyday essentials, training gear, or dog walk accessoriesHigh-durability dual drawstring closures—features thick, comfortable shoulder cords that act as a secure quick-load opening systemVivid wearproof custom printing—graphics are professionally transferred onto the cotton, ensuring excellent washability and long-lasting colors100% Local artisan manufacturing—individually hand-printed from scratch and quality-tested by the Paw Store workshop in Germany🐾 Specifications & Material: 100% certified premium cotton canvas core, heavy-duty woven dual-drawstring cord channels, specialized eco-safe vinyl or textile customization prints. Flat size: approx. 37 x 46 cm. Carrying volume: approx. 12 liters.🐾 Manufacturer: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 Lehrberg, GermanyEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x Custom Personalized Drawstring Backpack (individual choice of graphic prints, font colors, base fabric shades, and price vary depending on your specific customization requests; decorations or bag contents are not included)

Sale price: €10.99 Regular price: €12.99 (15.4% saved)
Deer Trotter with Fur
Deer Trotter with Fur

🐾 Description:Our natural Deer Trotter with Fur is gently dried and made without the addition of any artificial additives. Its hard texture ensures long-lasting chewing pleasure, while the fur simultaneously strengthens your dog's gastrointestinal health. Particularly well-suited for sensitive dogs affected by allergies or food intolerances. You have the option to order 1 piece (individually wrapped), but you can of course purchase multiple items by adjusting the quantity.🐾 Composition:100% Deer🐾 Analytical Constituents:Crude Protein: 88.9% Crude Fat: 2.9% Moisture: 6.8% Crude Ash: 1.4%🐾 Safety Instructions:Please note that this is a snack and not a complete feed. These are all-natural products and NOT machine-made. Therefore, shape, color, size, and weight may vary significantly and may sometimes fall outside the specified guidelines. As with all chews and treats, please feed under supervision. Always provide plenty of fresh water. Store in a cool, dry place away from direct sunlight! 🐾 Manufacturer: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbR Steingasse 9, 91611 Lehrberg Email: info@paw-store.de 🐾 Please Note: Since these are natural chew products and NOT machine-made, shape, color, size, and weight may vary significantly and may sometimes fall outside the specified guidelines.

Content: 0.08 Kilogramm (€37.38 / 1 Kilogramm)

Regular price: €2.99
Discount
Dog Comets Hypernova Ball Pink
Dog Comets Hypernova Ball Pink

🐾 Description: 🌌 Dog Comets Hypernova—the ball from outer space! 🚀 Blasting through the universe after a gigantic hypernova explosion, it has landed directly in your backyard: The Dog Comets Hypernova brings intergalactic playtime fun for you and your four-legged friend!Thanks to its robust nylon straps, it is incredibly easy for your dog to grab and carry—making it ideal for retrieving games or wild sessions in the water, because: The Hypernova floats! 💦🔧 What is inside: An advanced 3-layer construction engineered for maximum durability: ➤ Inner layer: Sturdy core ball made of resilient rubber ➤ Middle layer: Cushioned, shock-absorbing cotton layer ➤ Outer layer: High-grip, durable polyurethane (PU) materialLightweight and soft, it remains exceptionally gentle on your dog's teeth and gums 🦷. It features an outstanding high bounce for active, high-energy dogs, durable straps for effortless throwing or tugging, and full buoyancy for exciting adventures near the water.🐾 Pump included!💡 Important: Please do not inflate the ball completely. Only pump it up to approximately 85–90%. This keeps the ball flexible, ensures a significantly longer lifespan, and guarantees lasting joy!📏 Size: Diameter approx. 15 cm🐾 Product Highlights:Interactive soccer-style dog ball featuring heavy-duty woven nylon straps for easy gripping and throwingInnovative 3-layer construction (Rubber core, Cotton cushioning, PU outer shell) for maximum durability100% buoyant—floats high on the water surface, making it the ultimate beach, lake, or pool toyOutstanding high-bounce performance to keep high-energy and active dogs fully engagedLightweight and impact-resistant, making it highly tooth-friendly and gentle on gumsComes complete with a dedicated ball pump included in the package🐾 Specifications & Material: Natural Rubber, Cotton, Polyurethane (PU), and Nylon straps🐾 EU Responsible Person / Importer / Distributor: Hofman Animal CareDe Leemkoele 2, 7468 DM Enter (NL)Email: info@hollandanimalcare.nlPhone: +310548545520🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are playing with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injuries, replace the toy if it is defective or if parts are lost. We cannot guarantee the absolute lifespan of the toy, as every dog interacts with toys differently. For one dog it might last 5 minutes, and for another, 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Dog Comets Hypernova Ball Pink, 1x Ball Pump (decorations are not included)

Sale price: €14.49 Regular price: €16.49 (12.13% saved)
Discount
Dog Comets Invaders Green Fetch Stick
Dog Comets Invaders Green Fetch Stick

🐾 Description: 🛸 Dog Comets Invaders—retrieving fun from outer space! The Invaders have officially landed, bringing a whole universe of playtime excitement with them! 🚀The Dog Comets Invaders fetch stick is designed strictly as a retrieving toy, making it ideal for tossing games inside the house or out in a dry backyard. Thanks to its compact internal sponge filling, it features a satisfying weight compared to conventional plush toys. This allows it to be thrown exceptionally well without simply drifting away in the wind.🧡 Important Note: Please note that this toy is not designed for heavy chewing or intense tug-of-war games. It is specifically intended for retrieving games, soft carrying, or comforting cuddle sessions.🔊 Inside the toy, integrated crinkle material combined with a built-in squeaker provides extra motivation and beautifully stimulates your dog's natural senses. The cozy, ultra-soft plush fabric also turns the Invader into a wonderful companion for post-play snuggling!✨ Choose your favorite texture:Quilted variation: Box-stitched for enhanced robustness and longer-lasting funBubble texture: Specially structured to be extra soft, tactile, and comforting💫 Every single Invader features its own unique, charming facial expression to bring even more character to your dog's toy collection!📏 Sizes:Size M: approx. 22.5 × 5 × 5 cmSize L: approx. 32 × 5 × 5 cm🐾 Product Highlights:Specially engineered plush fetch stick featuring a dense sponge core for superior indoor and outdoor throwing weightEngaging dual-sensory experience with an integrated internal squeaker and crisp crinkle paper effectsDesigned for gentle interaction—perfect for interactive retrieving, carrying, and comforting crate companionshipAvailable in two distinct fabric textures to match your pet's tactile preference (Quilted or Bubble)Adorable space-alien theme with charming, expressive detailing to captivate pet parents and dogs alikeOffered in two practical lengths to suit a wide range of medium and large breeds🐾 Specifications & Material: Soft premium plush, compact foam/sponge filling, with built-in squeaker and crinkle material🐾 EU Responsible Person / Importer / Distributor: Hofman Animal CareDe Leemkoele 2, 7468 DM Enter (NL)Email: info@hollandanimalcare.nlPhone: +310548545520🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage or open seams. To prevent injuries, replace the toy if it is defective, torn, or if parts are lost. We cannot guarantee the absolute lifespan of the toy, as every dog interacts with toys differently. For one dog it might last 5 minutes, and for another, 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Dog Comets Invaders Green in the style and size of your choice (decorations are not included)

Sale price: From €5.49 Regular price: €6.99 (21.46% saved)
Discount
Dog Comets Invaders Orange Fetch Stick
Dog Comets Invaders Orange Fetch Stick
Größe: L: 32 x 5 x 5 cm

🐾 Description: 🛸 Dog Comets Invaders—retrieving fun from outer space! The Invaders have officially landed, bringing a whole universe of playtime excitement with them! 🚀The Dog Comets Invaders fetch stick is designed strictly as a retrieving toy, making it ideal for tossing games inside the house or out in a dry backyard. Thanks to its compact internal sponge filling, it features a satisfying weight compared to conventional plush toys. This allows it to be thrown exceptionally well without simply drifting away in the wind.🧡 Important Note: Please note that this toy is not designed for heavy chewing or intense tug-of-war games. It is specifically intended for retrieving games, soft carrying, or comforting cuddle sessions.🔊 Inside the toy, integrated crinkle material combined with a built-in squeaker provides extra motivation and beautifully stimulates your dog's natural senses. The cozy, ultra-soft plush fabric also turns the Invader into a wonderful companion for post-play snuggling!✨ Choose your favorite texture:Quilted variation: Box-stitched for enhanced robustness and longer-lasting funBubble texture: Specially structured to be extra soft, tactile, and comforting💫 Every single Invader features its own unique, charming facial expression to bring even more character to your dog's toy collection!📏 Sizes:Size M: approx. 22.5 × 5 × 5 cmSize L: approx. 32 × 5 × 5 cm🐾 Product Highlights:Specially engineered plush fetch stick featuring a dense sponge core for superior indoor and outdoor throwing weightEngaging dual-sensory experience with an integrated internal squeaker and crisp crinkle paper effectsDesigned for gentle interaction—perfect for interactive retrieving, carrying, and comforting crate companionshipAvailable in two distinct fabric textures to match your pet's tactile preference (Quilted or Bubble)Adorable space-alien theme with charming, expressive detailing to captivate pet parents and dogs alikeOffered in two practical lengths to suit a wide range of medium and large breeds🐾 Specifications & Material: Soft premium plush, compact foam/sponge filling, with built-in squeaker and crinkle material🐾 EU Responsible Person / Importer / Distributor: Hofman Animal CareDe Leemkoele 2, 7468 DM Enter (NL)Email: info@hollandanimalcare.nlPhone: +310548545520🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage or open seams. To prevent injuries, replace the toy if it is defective, torn, or if parts are lost. We cannot guarantee the absolute lifespan of the toy, as every dog interacts with toys differently. For one dog it might last 5 minutes, and for another, 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Dog Comets Invaders Orange in the style and size of your choice (decorations are not included)

Sale price: €6.49 Regular price: €7.49 (13.35% saved)
Discount
Dog Comets Invaders Pink Fetch Stick
Dog Comets Invaders Pink Fetch Stick

🐾 Description: 🛸 Dog Comets Invaders—retrieving fun from outer space! The Invaders have officially landed, bringing a whole universe of playtime excitement with them! 🚀The Dog Comets Invaders fetch stick is designed strictly as a retrieving toy, making it ideal for tossing games inside the house or out in a dry backyard. Thanks to its compact internal sponge filling, it features a satisfying weight compared to conventional plush toys. This allows it to be thrown exceptionally well without simply drifting away in the wind.🧡 Important Note: Please note that this toy is not designed for heavy chewing or intense tug-of-war games. It is specifically intended for retrieving games, soft carrying, or comforting cuddle sessions.🔊 Inside the toy, integrated crinkle material combined with a built-in squeaker provides extra motivation and beautifully stimulates your dog's natural senses. The cozy, ultra-soft plush fabric also turns the Invader into a wonderful companion for post-play snuggling!✨ Choose your favorite texture:Quilted variation: Box-stitched for enhanced robustness and longer-lasting funBubble texture: Specially structured to be extra soft, tactile, and comforting💫 Every single Invader features its own unique, charming facial expression to bring even more character to your dog's toy collection!📏 Sizes:Size M: approx. 22.5 × 5 × 5 cmSize L: approx. 32 × 5 × 5 cm🐾 Product Highlights:Specially engineered plush fetch stick featuring a dense sponge core for superior indoor and outdoor throwing weightEngaging dual-sensory experience with an integrated internal squeaker and crisp crinkle paper effectsDesigned for gentle interaction—perfect for interactive retrieving, carrying, and comforting crate companionshipAvailable in two distinct fabric textures to match your pet's tactile preference (Quilted or Bubble)Adorable space-alien theme with charming, expressive detailing to captivate pet parents and dogs alikeOffered in two practical lengths to suit a wide range of medium and large breeds🐾 Specifications & Material: Soft premium plush, compact foam/sponge filling, with built-in squeaker and crinkle material🐾 EU Responsible Person / Importer / Distributor: Hofman Animal CareDe Leemkoele 2, 7468 DM Enter (NL)Email: info@hollandanimalcare.nlPhone: +310548545520🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage or open seams. To prevent injuries, replace the toy if it is defective, torn, or if parts are lost. We cannot guarantee the absolute lifespan of the toy, as every dog interacts with toys differently. For one dog it might last 5 minutes, and for another, 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Dog Comets Invaders Pink in the style and size of your choice (decorations are not included)

Sale price: €5.49 Regular price: €6.99 (21.46% saved)
Dog Comets Orion Mixed Colors
Dog Comets Orion Mixed Colors

🐾 Description: 🪐 Dog Comets Orion—Retrieving fun on land & in the waterThe Dog Comets Orion brings action, exercise, and a whole lot of fun into your training routines!Crafted from highly durable natural rubber, this retrieving dummy is exceptionally long-lasting while remaining comfortably soft in your dog's mouth—making it absolutely perfect for fetching, throwing, and interactive play.The air-filled core ensures that the dummy floats effortlessly on top of the water, making it the ideal choice for small and large water-loving dogs alike. Thanks to the integrated reflective strand running through the cord, the Orion remains highly visible and easy to locate even during twilight or night-time adventures. 🌙Equipped with a highly practical throwing rope, the dummy can be launched far and precisely across fields—guaranteeing that the action never stops!Whether in the park, at the lake, or in your own backyard—the Dog Comets Orion is the ultimate companion for everyone who loves staying active with their dog.🌟 Your benefits at a glance:Made from pure natural rubber—robust, long-lasting & bite-resistantFloating design—buoyant core makes it ideal for water-based retrieving gamesReflective cord—highly visible and easy to spot, even in low-light conditionsIntegrated throwing rope—allows for extra far launches with minimal effortUniversally sized—perfectly suited for both small and large dog breedsBacked by the official Dog Comets quality assurance📐 Dimensions:Size: approx. 20 × 4 × 4 cm🎨 Available Colors: 🟠 Orange | 🌸 Pink | 💚 Green | 💛 YellowSummary: Whether on solid ground or splashing in the water—the Dog Comets Orion ensures a highly varied playtime, actively strengthens the bond and fitness between you and your pet, and simply brings pure joy to your daily outings!🐾 Product Highlights:Premium retrieving dummy crafted from robust, non-toxic natural rubber that is gentle on teeth and gumsAll-terrain versatility—engineered with a specialized air-filled core that allows the toy to float high on water surfacesEnhanced night visibility—features an integrated reflective running strand throughout the rope for safe play in the darkMaximum launch velocity—comes with a sturdy, woven throwing rope designed for effortless, long-distance castingErgonomic and easy to grip—the sleek shape and texture allow for seamless, non-slip pick-ups by dogs of all sizesTrusted brand quality—high-performing activity gear developed by Hofman Animal Care with official durability standards🐾 Specifications & Material: 100% High-grade natural rubber compound, durable synthetic fiber rope with embedded reflective threads🐾 EU Responsible Person / Importer / Distributor: Hofman Animal CareDe Leemkoele 2, 7468 DM Enter (NL)Email: info@hollandanimalcare.nlPhone: +310548545520🐾 Safety Advice & Play Instructions: Please note that no pet toy is completely indestructible. As with any other product, you should always supervise your pet while they are playing with this toy. Please inspect the product regularly for any signs of damage or wear. To prevent potential injuries, immediately replace the toy if it becomes defective or if any parts start to come loose. We cannot guarantee a specific lifespan for this product, as every single dog interacts with toys differently. For some powerful chewers, it might last 5 minutes, while for others, it will last 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Dog Comets Orion retrieving toy in the color of your choice (decorations are not included)

Regular price: €15.99
Discount
Dog Smart Composite
Dog Smart Composite

🐾 Description: Our Dog Smart Composite combines the best benefits of wood and plastic, making it significantly more durable than traditional wooden toys. The Dog Smart Composite is an ideal entry-level interactive puzzle toy for dogs of all ages and sizes. Your dog must lift the peg-shaped tubes straight up to reveal the hidden treats underneath. The puzzle is designed for easy manual cleanup.🐾 How to Play: Place treats or kibble in the compartments of the base. Cover the compartments with the pegs. The more compartments you cover, the more challenging the game becomes. Let the games begin! Show your dog where the rewards are hidden and watch your furry friend figure out how to find the delicious snacks.🐾 Details at a Glance:Perfect entry-level puzzle for dogs learning problem-solving techniquesSuitable for feeding both wet treats or dry kibbleEngaging Level 1 challenge for puzzle beginnersEasy to clean by hand with warm, soapy waterProduct Dimensions: 23 cm Diameter x 6 cm Height🐾 Manufacturer & Distributor: Outward Hound Nina Ottosson ABBankliden 3A, 691 32 Karlskoga, SwedenEmail: europa@outwardhound.com🐾 Safety Note: No dog toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet during playtime with this puzzle. Please check the product regularly for damages. To prevent potential injuries, replace the toy immediately if it is defective or if parts become detached or lost. Do not allow your dog to chew or bite on the game pieces or the base.🐾 Scope of Delivery: 1x Puzzle toy (decorations not included)

Sale price: €15.49 Regular price: €16.99 (8.83% saved)
Discount
Dried Lamb Kidneys (Discontinued / Last Chance)
Dried Lamb Kidneys (Discontinued / Last Chance)

🐾 Description:Dried lamb kidneys are a true little delicacy for dogs! They are healthy, made entirely without added sugar or salt, free from artificial colors and preservatives, and consist only of natural ingredients.🐾 Composition:100% Lamb kidneys🐾 Analytical Constituents:Crude Protein: 77.5% Crude Fat: 7.6% Crude Ash: 3.4% Crude Fiber: 4.1%🐾 Safety Instructions:Please note that this is a snack and not a complete feed. These are all-natural products and NOT machine-made. Therefore, shape, color, size, and weight may vary significantly and may sometimes fall outside the specified guidelines. As with all chews and treats, please feed under supervision. Always provide plenty of fresh water. Store in a cool, dry place away from direct sunlight!🐾 Manufacturer:Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de 🐾 Single feed for dogs

Content: 0.1 Kilogramm (€24.90 / 1 Kilogramm)

Sale price: €2.49 Regular price: €2.99 (16.72% saved)
Discount
Dried Wild Boar Hide Long 30-40cm
Dried Wild Boar Hide Long 30-40cm

🐾 Description: Our Wild Boar Hide in long pieces is exactly the right choice for all dogs who love extensive and satisfying chewing! The long pieces, measuring approximately 30–40 cm, ensure a highly delicious chewing fun and occupy your four-legged friend in a completely natural way. Wild boar convinces with its rich, hearty flavor and is also excellently suited for dogs with food intolerances or allergies. A pure, all-natural snack that doesn't just bring joy but also effortlessly supports dental care along the way.🐾 Product Highlights:100% premium wild boar hide—gently dried to achieve a tough, long-lasting structureExtra long pieces measuring approx. 30–40 cm—perfect for medium to large breeds or enthusiastic chewersProvides an extensive, species-appropriate occupation that naturally satisfies the canine chewing instinctEffectively aids in dental hygiene by mechanically scraping away plaque and tartar during chewingHypoallergenic alternative protein source, highly digestible and ideal for food-sensitive dogsAll-natural product—completely free from artificial flavors, colorants, or preservatives🐾 Composition: 100% Wild boar hide🐾 Analytische Bestandteile / Analytical Constituents:Crude Protein: 72.9%Crude Fat: 14.9%Crude Ash: 4.3%Moisture: 7.1%🐾 Safety & Feeding Instructions: Please note that this product is a snack/treat and not a complete, full-balance feed. These are natural products and NOT machine-manufactured. Therefore, shape, color, size, and weight can vary significantly and may sometimes fall outside the standard specifications. As with all chews and treats, please supervise your dog while feeding. Always provide plenty of fresh drinking water. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight.🐾 Manufacturer / Distributor: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Single feed for dogs🐾 Please Note: As these are natural treats, shape, color, size, and weight will vary naturally from batch to batch.

Content: 0.1 Kilogramm (€24.90 / 1 Kilogramm)

Sale price: From €2.49 Regular price: €3.49 (28.65% saved)
Discount
Dried Wild Boar Hide Short
Dried Wild Boar Hide Short

🐾 Description: Our Wild Boar Hide in practical, short pieces is the ideal natural chew snack for in-between meals! The pieces, measuring approximately 5–15 cm, offer crunchy, aromatic chewing fun and are perfectly suited for small to medium-sized dogs or as a quick, delicious reward. Wild boar is exceptionally tasty and highly digestible—a fantastic alternative and a great change of pace for four-legged gourmets. Completely natural and entirely free from artificial additives!🐾 Product Highlights:100% premium wild boar hide—gently dried to achieve a satisfyingly crunchy texturePractical short pieces measuring approx. 5–15 cm—ideal for small to medium breedsHighly flavorful with a rich, gamey aroma that dogs instinctively enjoyExcellent alternative protein source, highly digestible and well-tolerated by sensitive dogsPerfect as a quick, wholesome reward or a lighter chew between daily mealsAll-natural product—completely free from artificial flavors, colorants, or preservatives🐾 Composition: 100% Wild boar hide🐾 Analytical Constituents:Crude Protein: 72.9%Crude Fat: 14.9%Crude Ash: 4.3%Moisture: 7.1%🐾 Safety & Feeding Instructions: Please note that this product is a snack/treat and not a complete, full-balance feed. These are natural products and NOT machine-manufactured. Therefore, shape, color, size, and weight can vary significantly and may sometimes fall outside the standard specifications. As with all chews and treats, please supervise your dog while feeding. Always provide plenty of fresh drinking water. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight.🐾 Manufacturer / Distributor: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Single feed for dogs🐾 Please Note: As these are natural treats, shape, color, size, and weight will vary naturally from batch to batch.

Content: 0.1 Kilogramm (€29.90 / 1 Kilogramm)

Sale price: From €2.99 Regular price: €3.49 (14.33% saved)
Discount
Freeze-Dried Venison Meat (Clearance / Sale)
Freeze-Dried Venison Meat (Clearance / Sale)

🐾 Description:Our freeze-dried venison meat is a true natural product—100% finest wild venison meat made in Germany, gently processed for maximum flavor and the highest quality. Through the special freeze-drying process, valuable nutrients, the intense taste, and the natural aroma are optimally preserved. Whether as a special reward, a tasty topper for daily meals, or simply as a fine snack in between—our venison meat is a real treat for dogs of all sizes. Thanks to its pure single-ingredient composition, it is also excellently suited for food-sensitive fur friends or dogs with special dietary needs. A high-quality, completely natural delicacy that doesn't just taste amazing but is also truly beneficial for your dog.🐾 What does freeze-dried mean?:As the name suggests, the venison meat is frozen first. A vacuum is then created to gently transform the water from a frozen state directly into a gaseous state. This process is called sublimation. During this procedure, the moisture evaporates, causing the product to lose about 2/3 of its original raw weight—which should be kept in mind when determining feeding portions. This method is highly time-consuming, which is why the price is correspondingly higher.🐾 Product Highlights:100% premium wild venison meat—proudly made in GermanyGently freeze-dried to perfectly preserve all natural vitamins, minerals, and flavorsSingle-ingredient treat: perfect for nutrition-sensitive dogs and allergy sufferersHighly versatile: ideal as a high-reward training snack or an appetizing food topperCompletely natural product—free from any artificial additives, fillers, or preservativesIntensely aromatic and rich in protein, offering a species-appropriate treat🐾 Composition:100% Venison meat (wild game)🐾 Analytical Constituents:Crude Protein: 53.4% Crude Fat: 36.7% Crude Ash: 3.0% Crude Fiber: 1.3% Moisture: 4.2%🐾 Safety & Feeding Instructions:Please note that this product is a snack/treat and not a complete, full-balance feed. These are natural products and NOT machine-manufactured. Therefore, shape, color, size, and weight can vary significantly and may sometimes fall outside the standard specifications. As with all chews and treats, please supervise your dog while feeding. Always provide plenty of fresh drinking water. Store in a cool, dry place, away from direct sunlight.🐾 Manufacturer / Distributor:Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Single feed for dogs🐾 Please Note:As these are natural treats, shape, color, size, and weight will vary naturally from batch to batch.

Content: 0.05 Kilogramm (€59.80 / 1 Kilogramm)

Sale price: €2.99 Regular price: €3.49 (14.33% saved)
Gourmet BARF Sausage 400g Mixed Varieties
Gourmet BARF Sausage 400g Mixed Varieties

🐾 Description: Gourmet BARF Sausages—7 Premium Varieties at a GlanceFreshly steamed, firm to the cut, and perfectly easy to portion! Depending on the chosen variety, these high-quality meat sausages are ideally suited as either a complementary or a complete daily feed.🍖 Feeding Recommendation (for all varieties): Feed approx. 200 g daily per 5 kg of body weight. Always serve at room temperature and ensure a sufficient supply of fresh drinking water is available at all times.🔮 Variety Overview & Nutritional Data1. Pure Horse (Pferd pur)Complementary feed for dogsComposition: 50% Horse muscle meat, 50% Horse offal, minerals.Analytical Constituents: Protein 12.4%, Fat 4.7%, Crude Ash 1.7%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 79.0%, Calcium 0.23%, Phosphor 0.18%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11.2 mg, Iron 20 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.2. Pure Goat (Ziege pur)Complementary feed for dogsComposition: 50% Goat muscle meat, 50% Goat offal, minerals.Analytical Constituents: Protein 10.7%, Fat 6.8%, Crude Ash 1.6%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 78.0%, Calcium 0.23%, Phosphor 0.18%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11.2 mg, Iron 20 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.3. Lamb with Sweet Potato, Apple, Herbs & Safflower OilComplete feed for dogsComposition: Lamb 90% (Lamb meat 30%, Lamb tripe 25%, Lamb liver 15%, Lamb lung 12%, Lamb heart 8%), sweet potato 5%, apple 2%, herbs 1%, safflower oil 1%, minerals 1%.Analytical Constituents: Protein 11.9%, Fat 6.8%, Crude Ash 1.9%, Crude Fiber 1.2%, Moisture 77.0%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.4. Turkey with Millet, Apple & BeetrootComplete feed for dogsComposition: Turkey 91% (Turkey meat 40%, Turkey heart 20%, Turkey liver 16%, Turkey necks 15%), millet 4%, apple 3%, beetroot 1%, minerals 1%.Analytical Constituents: Protein 10.3%, Fat 5.7%, Crude Ash 2.2%, Crude Fiber 0.7%, Moisture 79.0%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.5. Beef with Hokkaido Pumpkin, Marigold, Pear & Safflower OilComplete feed for dogsComposition: Beef 90% (Beef meat 40%, Beef tripe 20%, Beef heart 10%, Beef lung 10%, Beef liver 10%), Hokkaido pumpkin 5%, pear 2%, marigold 1%, safflower oil 1%, minerals 1%.Analytical Constituents: Protein 12.8%, Fat 6.7%, Crude Ash 1.6%, Crude Fiber 1.2%, Moisture 77.0%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.6. Duck with Cranberries & AmaranthComplete feed for dogsComposition: Duck 93% (Duck meat 40%, Duck heart 20%, Duck liver 18%, Duck necks 15%), cranberries 4%, amaranth 2%, minerals 1%.Analytical Constituents: Protein 10.9%, Fat 6.2%, Crude Ash 2.0%, Crude Fiber 0.7%, Moisture 79.0%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.7. Game with Rice & Green-Lipped MusselComplete feed for dogsComposition: Game 90% (Meat 60%, Heart 15%, Lung 10%, Liver 5%), rice 8%, green-lipped mussel extract 1%, minerals 1%.Analytical Constituents: Protein 11.1%, Fat 5.2%, Crude Ash 1.9%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 79.0%.Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg.✨ The Gourmet Finish for the Bowl! Our gourmet sausages are pure reward—and with a few simple additions, you can easily turn them into a personalized, highly nutritious meal:Individual Oil Supplementation: 🐕 Depending on your dog's specific needs, you can perfectly pair these sausages with our premium salmon oil for an extra boost of Omega-3 fatty acids, or combine it with our energy-dense sheep fat. Ideal for targeted support of skin, coat, and joint health! 🐟💧Vitamin Booster: 🍎 Pure meat options are fantastic, but a vibrant mix makes it perfect! Enhance your pet's portion with our nutritious fruit & vegetable toppings to balance out the meal with valuable dietary fibers and completely natural vitamins. 🥦🥕🐾 Product Highlights:Premium fresh-steamed BARF sausages available in 7 carefully tailored single-protein and complete recipe varietiesSuperior firm-to-the-cut consistency—exceptionally easy to slice, portion out, or use as high-value training rewardsMade with high-quality muscle meat and nutritious offal blends, completely avoiding cheap fillers or chemical preservativesHypoallergenic options available (Pure Horse and Pure Goat)—expertly recommended for dogs with severe food hypersensitivitiesFormulated with essential vitamins and vital minerals to fully guarantee a balanced and species-appropriate nutrition profilePremium local quality—proudly distributed under strict quality standards by Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbR🐾 Specifications & Material: Gently steamed meat preparation, vacuum-sealed for optimal freshness, weight 400 g per sausage🐾 Manufacturer: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x Gourmet BARF Sausage 400g in the variety of your choice (decorations are not included)

Regular price: From €5.49
Gourmet BARF Sausage 800g
Gourmet BARF Sausage 800g

🐾 Description: Gourmet BARF Sausages—7 Premium Varieties for Optimal Canine NutritionGently steamed, firm to the knife, and exceptionally easy to portion. Depending on the selected variety, these premium sausages serve perfectly as either a nutrient-dense complementary feed or a fully balanced complete daily meal.💡 Feeding recommendation (for all varieties):Provide approximately 200 g daily per 5 kg of body weight.Always serve at room temperature and ensure a sufficient supply of fresh drinking water is available.🥩 The Gourmet Finish for Every Bowl! Our Gourmet Sausages are a pure delight on their own—and with just a few simple additions, you can easily transform them into a customized vital menu:Custom Oil Enhancements: 🐕 Depending on the variety and your dog's specific health goals, you can perfectly combine the sausage with our Salmon Oil for an extra boost of Omega-3 fatty acids or our energy-dense Sheep Fat. Ideal for targeted support of skin, coat, and joints! 🐟💧Vitamin Boosters: 🍎 Pure meat is a fantastic foundation, but variety makes the meal! Enhance the daily portion with our specialized Fruit & Vegetable Toppings to balance the meal with valuable dietary fibers and natural vitamins. 🥦🥕📋 The 7 Varieties at a Glance:1. Horse Pure (Pferd pur)Feeding Category: Complementary feed (Ergänzungsfuttermittel)Composition: 50% Horse muscle meat, 50% Horse offal, MineralsAnalytical Constituents: Crude Protein 12.4%, Crude Fat 4.7%, Crude Ash 1.7%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 79.0%, Calcium 0.23%, Phosphorus 0.18%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11.2 mg, Iron 20 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg2. Goat Pure (Ziege pur)Feeding Category: Complementary feed (Ergänzungsfuttermittel)Composition: 50% Goat muscle meat, 50% Goat offal, MineralsAnalytical Constituents: Crude Protein 10.7%, Crude Fat 6.8%, Crude Ash 1.6%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 78.0%, Calcium 0.23%, Phosphorus 0.18%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11.2 mg, Iron 20 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg3. Lamb with Sweet Potato, Apple, Herbs & Safflower OilFeeding Category: Complete feed (Alleinfuttermittel)Composition: Lamb 90% (Lamb meat 30%, Lamb tripe 25%, Lamb liver 15%, Lamb lung 12%, Lamb heart 8%), Sweet potato 5%, Apple 2%, Herbs 1%, Safflower oil 1%, Minerals 1%Analytical Constituents: Crude Protein 11.9%, Crude Fat 6.8%, Crude Ash 1.9%, Crude Fiber 1.2%, Moisture 77.0%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg4. Turkey with Millet, Apple & BeetrootFeeding Category: Complete feed (Alleinfuttermittel)Composition: Turkey 91% (Turkey meat 40%, Turkey heart 20%, Turkey liver 16%, Turkey neck 15%), Millet 4%, Apple 3%, Beetroot 1%, Minerals 1%Analytical Constituents: Crude Protein 10.3%, Crude Fat 5.7%, Crude Ash 2.2%, Crude Fiber 0.7%, Moisture 79.0%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg5. Beef with Hokkaido Pumpkin, Calendula, Pear & Safflower OilFeeding Category: Complete feed (Alleinfuttermittel)Composition: Beef 90% (Beef meat 40%, Beef tripe 20%, Beef heart 10%, Beef lung 10%, Beef liver 10%), Hokkaido pumpkin 5%, Pear 2%, Calendula (Marigold) 1%, Safflower oil 1%, Minerals 1%Analytical Constituents: Crude Protein 12.8%, Crude Fat 6.7%, Crude Ash 1.6%, Crude Fiber 1.2%, Moisture 77.0%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg6. Duck with Cranberries & AmaranthFeeding Category: Complete feed (Alleinfuttermittel)Composition: Duck 93% (Duck meat 40%, Duck heart 20%, Duck liver 18%, Duck neck 15%), Cranberries 4%, Amaranth 2%, Minerals 1%Analytical Constituents: Crude Protein 10.9%, Crude Fat 6.2%, Crude Ash 2.0%, Crude Fiber 0.7%, Moisture 79.0%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg7. Game Meat with Rice & Green-Lipped MusselFeeding Category: Complete feed (Alleinfuttermittel)Composition: Game meat 90% (Venison/Game meat 60%, Heart 15%, Lung 10%, Liver 5%), Rice 8%, Green-lipped mussel extract 1%, Minerals 1%Analytical Constituents: Crude Protein 11.1%, Crude Fat 5.2%, Crude Ash 1.9%, Crude Fiber 0.5%, Moisture 79.0%Nutritional Additives per kg: Vitamin B1 2.64 mg, Vitamin B2 3.96 mg, Vitamin B6 2.4 mg, Vitamin B12 26.4 mcg, Vitamin D3 201.6 IU, Vitamin E 20.16 mg, Vitamin H (Biotin) 50.4 mcg, Folic Acid 1.2 mg, Niacinamide 13.2 mg, Calcium-D-Pantothenate 11 mg, Iron 11 mg, Copper 2.69 mg, Manganese 1.7 mg, Zinc 21 mg, Iodine 0.45 mg, Selenium 0.07 mg🐾 Product Highlights:Premium gently steamed wet food rolls—expertly crafted into a firm, easy-to-slice consistency for precise portioning and mess-free handlingComprehensive single-protein and balanced menu selection—features 7 diverse formulas tailored to accommodate strict exclusion diets or serve as optimal daily nutritionHigh meat and vital organ content—packed with up to 93% premium muscle meat and species-appropriate organ structures for maximum natural nutrient densityAdvanced joint and wellness fortification—select varieties enriched with targeted superfoods like green-lipped mussel extract, safflower oil, and botanicalsStrictly clean formulation—guaranteed free from cheap animal by-products, hidden grain fillers, added sugars, or artificial preservativesPremium local quality—proudly formulated and distributed under strict quality control standards by Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbR🐾 Safety Advice & Storage Instructions: Please note the specific designation of each variety (complete or complementary feed) to balance your dog's menu correctly. As this is a natural food product crafted without chemical stabilizers, slight variances in appearance and texture may occur between production batches. Always store unopened sausage rolls in a cool, dry place away from direct sunlight. Once opened, keep refrigerated and consume within 2–3 days. Always serve at room temperature.🐾 Manufacturer: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x 800g Gourmet BARF Sausage in the selected variety (decorations, toppings, and oils are not included)

Regular price: From €8.49
Discount
HuggleHounds Knottie Cow ABVERKAUF
HuggleHounds Knottie Cow ABVERKAUF

🐾 Description: The Knotties by HuggleHounds are uniquely developed and knotted toys. Thanks to the Tuffut Technology®, they are more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is indestructible, and this is not a tug toy. Despite its robustness, the plush toy is soft enough not to strain teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers.🐾 Tuffut Technology®: Tuffut Technology® describes the material design, which consists of a 3-layer, heavy-duty lining. This protects the stuffed animal from the inside while keeping it cuddly and soft on the outside.🐾 Features:More durable than conventional plush toys thanks to Tuffut Technology®Cuddly and softKnotted limbs for added chewing satisfactionDifferent animal characters availableEyes, nose, and mouth are embroidered—no choking hazard!5 squeakers insideSize: 23 x 10 x 10 cm or 37 x 19 x 15 cm🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USA,www.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germany,www.gesto.de🐾 Safety Note: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injuries, replace the toy if it is defective or if parts are lost. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently. For some, it may last 5 minutes, while for others, it might last 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: From €14.99 Regular price: €17.99 (16.68% saved)
Discount
HuggleHounds Knottie Fox ABVERKAUF
HuggleHounds Knottie Fox ABVERKAUF

🐾 Description: The Knotties by HuggleHounds are uniquely developed and knotted toys. Thanks to the Tuffut Technology®, they are more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is indestructible, and this is not a tug toy. Despite its robustness, the plush toy is soft enough not to strain teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers.Size: 23 x 10 x 10 cm or 37 x 20 x 15 cm🐾 Tuffut Technology®: Tuffut Technology® describes the material design, which consists of a 3-layer, heavy-duty lining. This protects the stuffed animal from the inside while keeping it cuddly and soft on the outside.🐾 Features:More durable than conventional plush toys thanks to Tuffut Technology®Cuddly and softKnotted limbs for added chewing satisfactionDifferent animal characters availableEyes, nose, and mouth are embroidered—no choking hazard!5 squeakers inside🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USA,www.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germany,www.gesto.de🐾 Safety Note: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injuries, replace the toy if it is defective or if parts are lost. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently. For some, it may last 5 minutes, while for others, it might last 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: From €14.99 Regular price: €17.99 (16.68% saved)
Discount
HuggleHounds Knottie Frog ABVERKAUF
HuggleHounds Knottie Frog ABVERKAUF

🐾 Description: The Knotties by HuggleHounds are uniquely developed and knotted toys. Thanks to the Tuffut Technology®, they are more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is indestructible, and this is not a tug toy. Despite its robustness, the plush toy is soft enough not to strain teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers.🐾 Tuffut Technology®: Tuffut Technology® describes the material design, which consists of a 3-layer, heavy-duty lining. This protects the stuffed animal from the inside while keeping it cuddly and soft on the outside.🐾 Features:More durable than conventional plush toys thanks to Tuffut Technology®Cuddly and softKnotted limbs for added chewing satisfactionDifferent animal characters availableEyes, nose, and mouth are embroidered—no choking hazard!5 squeakers insideSize: 23 x 10 x 10 cm or 36 x 14 x 18 cm🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USA,www.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germany,www.gesto.de🐾 Safety Note: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injuries, replace the toy if it is defective or if parts are lost. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently. For some, it may last 5 minutes, while for others, it might last 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: From €14.99 Regular price: €17.99 (16.68% saved)
Discount
HuggleHounds Knottie Moose ABVERKAUF
HuggleHounds Knottie Moose ABVERKAUF

🐾 Description: The Knotties by HuggleHounds are uniquely developed and knotted toys. Thanks to the Tuffut Technology®, they are more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is indestructible, and this is not a tug toy. Despite its robustness, the plush toy is soft enough not to strain teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers.🐾 Tuffut Technology®: Tuffut Technology® describes the material design, which consists of a 3-layer, heavy-duty lining. This protects the stuffed animal from the inside while keeping it cuddly and soft on the outside.🐾 Features:More durable than conventional plush toys thanks to Tuffut Technology®Cuddly and softKnotted limbs for added chewing satisfactionDifferent animal characters availableEyes, nose, and mouth are embroidered—no choking hazard!5 squeakers insideSize: approx. 38 x 21 x 11 cm🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USA,www.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germany,www.gesto.de🐾 Safety Note: No toy is indestructible. As with any other product, you should supervise your pet while they are occupied with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injuries, replace the toy if it is defective or if parts are lost. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently. For some, it may last 5 minutes, while for others, it might last 10 years.🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: €22.99 Regular price: €29.99 (23.34% saved)
Discount
HuggleHounds Pearl Unicorn Knottie Large - CLEARANCE
HuggleHounds Pearl Unicorn Knottie Large - CLEARANCE

🐾 Description: The Knotties from HuggleHounds are uniquely designed and knotted toys. Thanks to Tuffut Technology, they are much more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is completely indestructible, and this is not designed as a tug toy. Despite its robustness, the plush toy remains soft enough to be gentle on teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers inside.🐾 Tuffut Technology: Tuffut Technology describes the specialized material construction, which features a heavy-duty, 3-layer lining. This ensures that the plush toy is securely protected on the inside while remaining wonderfully cuddly and soft on the outside.🐾 Product Highlights:More durable than conventional plush toys thanks to 3-layer Tuffut TechnologyCuddly soft exteriorKnotted limbs (arms and legs) for extra chewing and shaking funVarious animals availableEyes, nose, and mouth are fully embroidered—no dangerous small parts to swallow!Contains 5 squeakers inside for maximum entertainmentDimensions: 38 x 31 x 12.5 cm🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should always supervise your pet while they are playing with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injury, replace the toy immediately if it is defective or if pieces become detached. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently—it might last 5 minutes for one and 10 years for another.🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USAwww.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germanywww.gesto.de🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: €22.99 Regular price: €29.99 (23.34% saved)
Discount
HuggleHounds Valentina Elephant Knottie - CLEARANCE /
HuggleHounds Valentina Elephant Knottie - CLEARANCE /

🐾 Description: The Knotties from HuggleHounds are uniquely designed and knotted toys. Thanks to Tuffut Technology, they are much more durable than conventional plush toys for dogs and puppies, making them suitable for slightly rougher playtime. However, please note that no toy is completely indestructible, and this is not designed as a tug toy. Despite its robustness, the plush toy remains soft enough to be gentle on teeth and gums. Additionally, the toy contains 5 squeakers inside.🐾 Tuffut Technology: Tuffut Technology describes the specialized material construction, which features a heavy-duty, 3-layer lining. This ensures that the plush toy is securely protected on the inside while remaining wonderfully cuddly and soft on the outside.🐾 Product Highlights:More durable than conventional plush toys thanks to 3-layer Tuffut TechnologyCuddly soft exteriorKnotted limbs (arms and legs) for extra chewing and shaking funVarious animals availableEyes, nose, and mouth are fully embroidered—no dangerous small parts to swallow!Contains 5 squeakers inside for maximum entertainmentDimensions: 25 x 24 x 8.5 cm / 38 x 31 x 12.5 cm🐾 Safety Instructions: No toy is indestructible. As with any other product, you should always supervise your pet while they are playing with this toy. Please check the product regularly for damage. To prevent injury, replace the toy immediately if it is defective or if pieces become detached. We cannot guarantee the lifespan of the toy, as every dog plays differently—it might last 5 minutes for one and 10 years for another.🐾 Manufacturer: Allure Pet Products LLC,321 Palmer Road, Denville, NJ 07823, USAwww.hugglegroup.com🐾 Distributor: Gesto Tiernahrungsvertrieb GmbH,Hauptstr. 10c, 46569 Hünxe, Germanywww.gesto.de🐾 Scope of Delivery: 1x Toy of your choice (decorations not included)

Sale price: €22.99 Regular price: €29.99 (23.34% saved)
Discount
Ice Cream Cone Lick Mat
Ice Cream Cone Lick Mat

🐾 Description:Our cute Ice Cream Cone Lick Mat brings ultimate licking fun and delicious cooling to your furry friend! Perfect for spreading with wet food, yogurt, peanut butter, or smoothies—and ideal as a refreshing summer treat when frozen.Licking promotes calming and helps reduce stress through the release of endorphins. At the same time, this lick mat acts as a great boredom buster and a natural slow feeder that prevents your dog from gulping down their food. Thanks to its playful ice cream cone design, it is not only functional but also a real eye-catcher!🐾 Material & Properties:Made of 100% food-grade, high-quality silicone (BPA-free) Flexible, durable, and gentle on your dog's tongue Easy to clean and dishwasher safe Suitable for freezing🐾 Safety Instructions:Please note that this is an interactive toy/accessory and not a chew toy. Please supervise your dog during use to prevent them from biting or tearing the mat. If damaged, please remove the product immediately. Always provide plenty of fresh water. 🐾 Manufacturer:Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbR Steingasse 9, 91611 Lehrberg Email: info@paw-store.de

Sale price: €4.99 Regular price: €7.49 (33.38% saved)
Discount
Khaki Leopard Sailor Bow (Clearance / Sale)
Khaki Leopard Sailor Bow (Clearance / Sale)

🐾 Description: Khaki Leopard Sailor Bow – A stylish accessory in a wild look. With the Khaki Leopard Sailor Bow from Cocopup London, you bring a fashionable flair to your four-legged friend's outfit. The flowing sailor bow tie in the trendy khaki leopard print pattern ensures a stylish yet playful look—perfect for special occasions or daily walks with a touch of glamour.Thanks to the practical hook-and-loop (Velcro) fastener, the bow tie can be attached quickly and easily to any collar or harness. It sits securely, does not slip, and offers comfortable wear. For a fully coordinated look, you can also find other matching items from the Khaki Leopard collection in our shop.These bow ties fit beautifully onto our 19 mm and 25 mm collars. While they do attach to 38 mm collars, they won't sit quite as tightly—for 38 mm widths, it is best to attach the bow near the adjustment slider right around the buckle.✨ Incredibly Practical: The bow tie effortlessly attaches to any collar or harness using a secure hook-and-loop (Velcro) strap—no slipping, no hassle, just pure style!🐾 Product Highlights:Stylish dog sailor bow tie featuring a trendy khaki leopard print patternDistinctive sailor style with elegant draping loops for an eye-catching, wild lookEasy and flexible attachment with a convenient hook-and-loop (Velcro) strapUniversally attaches to standard collars and harnesses (fits best on 19 mm / 25 mm widths)Larger dimensions: approx. 11 cm x 11 cmMaterial: Premium, lightweight polyesterIdeal for mixing and matching with the entire Cocopup Khaki Leopard collection🐾 Care Instructions: Clean by hand using warm water. Not suitable for the tumble dryer—simply allow to air dry.🐾 Manufacturer: Cocopup LondonUnit 12, Nimrod, De Havilland Way, Witney, OX29 0YG, UKEmail: hello@cocopuplondon.com🐾 Distributor: Stabbert Beatrice, Stabbert Daniel GbRSteingasse 9, 91611 LehrbergEmail: info@paw-store.de🐾 Scope of Delivery: 1x Khaki Leopard Sailor Bow (Clearance / Sale) (decorations, collars, or harnesses are not included)

Sale price: €10.99 Regular price: €13.99 (21.44% saved)